Jak dobrać fotel do kanapy w pokoju dziennym
Meble wypoczynkowe

Jak dobrać fotel do kanapy i swoich preferencji?

Wygodny zestaw wypoczynkowy to podstawa, jeśli zależy nam na komfortowym miejscu do spędzania wolnego czasu. Możemy zatem zdecydować się na kanapę, narożnik lub całe komplety. Sofa i fotele to ciekawe wyjście, gdy chcemy zadbać o sporą ilość siedzisk w swoim salonie. To także wspaniały sposób na stylową i pełną wdzięku aranżację. Jednak jak dobrać fotel do kanapy? O czym należy pamiętać i jakimi zasadami się kierować? Sprawdź!

 

Jak dobrać fotel do kanapy? Podstawowe zasady

Na samym początku zastanowimy się, czym powinien charakteryzować się komplet sofa i fotele. Pamiętając o zasadach, które zaraz wymienimy, z pewnością każdy dobierze dla siebie idealne rozwiązanie. Nie jest to bowiem nic trudnego, o ile oczywiście wiemy, jak się za to wszystko zabrać!

 

Po pierwsze: styl

Zacznijmy od tego, że komplet sofa i fotel powinien cechować się podobnym stylem dekoratorskim. Jeśli zatem wybraliśmy kanapę utrzymaną w nurcie angielskim, nasze dodatkowe siedzisko również musi być właśnie takie. Dzięki temu stworzymy spójną kompozycję, a nasze meble będą się wspaniale uzupełniać.

Oczywiście niekiedy możemy trochę poeksperymentować ze stylami, jednak jest to dość ciężkie zadanie. O wiele lepiej trzymać się jednego nurtu. Z pewnością wyjdzie nam to na dobre, a nasze wnętrze stanie się piękne, przytulne i wyjątkowe.

 

Po drugie: gabaryty

Bardzo istotne jest również to, aby zestawy sofa i fotele wyglądały zawsze podobnie pod względem gabarytów. Do lekkiej i zgrabnej kanapy osadzonej na wysokich nóżkach dobierzmy dodatkowe siedzisko wyróżniające się takimi samymi elementami.

Gdy zdecydujemy się na coś cięższego i obszerniejszego, niestety możemy przypadkowo sprawić, że to fotel będzie w centrum uwagi – a nie na tym nam zależy. Taki mebel ma być tylko uzupełnieniem i kropką nad i, która doda smaku oraz charakteru. Zasady podobnych gabarytów należy trzymać się niemalże zawsze, a w szczególności wtedy, gdy do sofy kupujemy więcej niż jeden fotel.

 

Po trzecie: elementy wspólne

Aby nasz salon wyglądał pięknie, warto wybrać również zestaw sofa i fotele mający jakieś elementy wspólne. Co mamy na myśli? Mogą to być przeszycia, pikowania, ozdobne guziczki, nóżki o nietypowym kształcie czy chociażby wykończenie. Gdy znajdziemy takie cechy wyróżniające obydwa meble, stworzymy idealną aranżację.

Nawet jeśli modele nie będą pochodziły z tej samej kolekcji, niekiedy będziemy mogli odnieść wrażenie, że jest to dokładnie ta sama baza. Trzeba tylko dokładnie przyjrzeć się zarówno sofie, jak i fotelowi.

 

Jak dobrać fotel do narożnika czy sofy pod względem koloru?

Teraz nadszedł czas na barwy. W końcu każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jaki fotel do szarej kanapy wybrać, czy jakie siedzisko sprawdzi się najlepiej przy granatowej sofie. W tym przypadku odpowiedzi na te pytania może być kilka.

Dlaczego? Jesteśmy w stanie wyróżnić bowiem przynajmniej trzy zasady, jeśli chodzi o dobór kolorów we wnętrzu. Jak więc dobrać fotel do swojego zestawu wypoczynkowego pod względem barw?

 

Opcja nr 1: jeden kolor

Zastanawiając się, jaki fotel do granatowej kanapy wybrać, możemy przede wszystkim pójść na łatwiznę. Wtedy po prostu wybieramy dokładnie taki sam odcień siedziska i gotowe. Musimy jednak pamiętać, że materiał materiałowi nierówny, dlatego też dokupując mebel, należy dokładnie sprawdzić, czy cechuje się on odpowiednim kolorem.

Najlepszym wyjściem będzie oczywiście postawienie na tę samą tkaninę. Warto więc zawsze wiedzieć, czym została obita nasza kanapa. Wtedy dobór fotela czy nawet małej pufy będzie o wiele łatwiejszy.

 

Opcja nr 2: wyraźny kontrast

Kupując zestaw sofa i fotel, możemy również postawić na nieco odważniejsze zestawienie kolorów. Jakie? Przede wszystkim bazujące na wyraźnym kontraście. Wtedy do granatowej kanapy dobieramy np. siedzisko w odcieniu pomarańczowym, żółtym czy różowym lub cechujące się oryginalnym wzorem.

Takim sposobem zadbamy o ciekawy akcent we wnętrzu i z pewnością nieco je ożywimy. Rekomendujemy jednak, aby wtedy dobrać idealnie obydwa meble pod względem stylu, gabarytu oraz elementów wspólnych.

sofa i fotele w zestawie
Łączenie kontrastujących kolorów to bardzo ciekawe rozwiązanie. Warto jednak wtedy postawić na jedną kolekcję mebli, np. serię Tivoli, o której dowiesz się więcej na ​​https://puszman.com/tivoli-naroznik/!

 

Opcja nr 3: wstawki w takich samych kolorach

Bardzo ciekawie wyglądają również kanapy i fotele do salonu, które cechują się jedynie wstawkami w takim samym kolorze. Przyjmijmy, że nasza sofa jest ciemnozielona. Jakie siedzisko do niej dobrać?

Na przykład takie, którego część tapicerki jest dokładnie taka sama, a część całkowicie inna. Ta druga “połówka” może cechować się wyraźniejszą barwą czy oryginalnym wzorem. Takie rozwiązanie wygląda naprawdę stylowo i modnie!

 

A jak dobrać fotel do wzrostu i swoich preferencji?

Kupując fotel do kanapy, musimy także pamiętać o swoim komforcie. Wygląd to przecież nie wszystko. Wybierając siedzisko, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego wysokość. Dla osób o wzroście 160 cm zaleca się, by element ten znajdował się ok. 40 cm nad ziemią.

Każde dodatkowe 10 cm naszej wysokości to plus 5 cm w wymiarach fotela. Do tego postawmy na preferowaną przez nas twardość wypełnienia. Niektórzy będą bowiem zwolennikami miękkich foteli, inni tych zdecydowanie mniej.

Siedzisko warto dopasować także do wieku. Jaki fotel dla starszej osoby będzie najlepszy? Przede wszystkim taki, który cechuje się stabilnymi podłokietnikami. Wstawiając z niego, senior będzie mógł bowiem odpowiednio się wesprzeć.

Jak zatem widać, fotel i kanapa mogą być dopasowane do siebie pod wieloma różnymi względami. Najlepiej jednak, wybierając takie meble, kierować się swoim gustem, preferencjami oraz wyżej wymienionymi zasadami. Wtedy z pewnością będziemy zadowoleni.

Artykuł został zaczerpnięty ze strony puszman.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *