Narożnik lewy czy prawy - rodzaje narożników do salonu
Bez kategorii

Narożnik uniwersalny, prawostronny czy lewostronny – które rozwiązanie wybrać?

Kupując narożnik, wielokrotnie musimy zadać sobie wiele pytań. Warto bowiem uzmysłowić sobie, na jakim stylu, rozmiarze czy obiciu najbardziej nam zależy. Dodatkowo niezwykle ważny jest rodzaj mechanizmu rozkładania oraz wielkość pojemnika na pościel. Bardzo często zapominamy jednak o tym, jak duże znaczenie ma też strona, po której znajduje się wysunięta w przód część mebla. Jaki wariant zatem wybrać? Co sprawdzi się lepiej – narożnik lewy czy prawy? A może lepiej postawić na uniwersalność? Sprawdź!

Narożnik prawy czy lewy? Jak odróżnić, z jakim wariantem mamy do czynienia?

Czym różni się narożnik lewostronny a prawostronny? Jak rozróżnić te dwie opcje? Zasada jest dość prosta. Wystarczy, że staniemy przodem do mebla lub będziemy patrzeć na jego zdjęcie od frontu. Jeśli wysunięta część znajduje się po lewej stronie, mamy do czynienia z narożnikiem lewostronnym. Możemy również nieco podziałać swoją wyobraźnią. Jak? Mebel lewy swoim kształtem przypomina literę L, natomiast prawy – P. Rozróżnienie strony zestawu wypoczynkowego jest zatem dość proste. Musimy tylko pamiętać, że zawsze należy stać przed narożnikiem, z głową skierowaną w jego stronę. Jeśli będziemy się tego trzymać, nigdy nie pomylimy ze sobą tych dwóch wariantów.

Narożnik lewo czy prawostronny – co wybrać?

Narożnik prawo i lewostronny rozróżniony, jednak teraz pojawia się najważniejsze pytanie – którą wersję wybrać do swojego mieszkania? Oczywiście zawsze starajmy się najpierw w jakiś sposób rozplanować całą przestrzeń. Będziemy wtedy w stanie określić, który wariant sprawdzi się u nas lepiej. Postaramy się jednak pokazać pewne sytuacje, kiedy to najlepiej wybrać jedną ze stron bez większego zastanowienia. 

Narożnik prawostronny w pokoju dziennym
Prezentowany na zdjęciu narożnik Buffalo to przykład mebla prawostronnego. Narożnik do obejrzenia na https://puszman.com/buffalo-naroznik/!

Wariant 1 

Wyobraźmy sobie, że mamy w swoim salonie do zagospodarowania jeden z kątów. Chcemy, by to właśnie w tym miejscu znalazł się narożnik. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście dopasować mebel do właśnie tej strefy. Wtedy musimy wsunąć zestaw wypoczynkowy w to miejsce. Narożnik prawy i lewy będzie miał w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Gdy chcemy otworzyć optycznie całą przestrzeń, powinniśmy wybrać wariant, którego obydwie części będą bezpośrednio przylegać do ściany. Wnętrze stanie się wtedy niezwykle przestronne i będzie sprawiało wrażenie nieco większego, niż jest w rzeczywistości. Podobną zasadą powinniśmy się kierować, gdy chcemy umieścić narożnik na środku pomieszczenia, jednak tak, aby wciąż zachować dużą funkcjonalność wnętrza. 

Wariant 2

Gdy natomiast zależy nam na stworzeniu widocznego podziału danego pomieszczenia, powinniśmy działać na zasadzie przeciwnej do tej opisanej wcześniej. Wtedy umieszczając mebel w kąciku, całość ma przylegać tylko do jednej ściany. Druga część ma natomiast wychodzić na nasze pomieszczenie. Musimy jednak liczyć się z tym, że niekiedy łatwo w ten sposób niechcący zmniejszyć optycznie lokum. Lepiej stosować ten zabieg w dużych pomieszczeniach, gdzie ustawienie mebli nie ma aż tak dużego znaczenia. Pamiętajmy także, że narożnik rozkładany lewostronny czy prawostronny musi być usytuowany tak, by móc z niego komfortowo wysunąć leżankę. Nie powinniśmy być zatem skazani na ciągłe przesuwanie innych elementów wyposażenia. 

Narożnik lewostronny do pokoju dziennego
Wybierając narożnik rozkładany, taki jak Lugano, który można obejrzeć na https://puszman.com/lugano-naroznik/, zawsze pamiętajmy o tym, by móc go komfortowo rozłożyć.

Narożnik uniwersalny – co to znaczy?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również narożnik uniwersalny. Czym cechuje się jednak taki mebel? W tym przypadku nie musimy po prostu od razu podejmować decyzji na temat tego, z której strony ma znajdować się wysunięta w przód część. Specjalny system umożliwia nam bowiem zmianę pozycji szezlongu. W każdej chwili jesteśmy w stanie więc zmienić wariant naszego narożnika. Nie musimy przy tym oczywiście obawiać się o jakość czy stabilność. Wszystko zaprojektowane jest bowiem w taki sposób, by zapewnić wysoką funkcjonalność i komfort na najwyższym poziomie. 

Narożnik uniwersalny z funkcją spania – kiedy postawić na takie rozwiązanie?

Narożnik uniwersalny jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Możemy bowiem dopasować go do niemalże każdego typu wnętrza. Nie musimy też zastanawiać się, gdzie go ustawimy. Wystarczy po prostu kupić mebel, a następnie przetestować, gdzie pasuje nam on lepiej. Tego typu zestaw wypoczynkowy polecany jest szczególnie dla osób, które lubią ciągłe zmiany. Podczas remontu czy reorganizacji wnętrza nie będzie konieczności wymieniania go na nowy. Tym samym narożnik uniwersalny jest dobrym wyjściem np. dla osoby, która ciągle się gdzieś przeprowadza. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy model może być skonstruowany w ten sposób. Meble uniwersalne są dostępne w sklepach nieco rzadziej niż warianty lewo czy prawostronne. Mimo to warto szukać i postawić właśnie na narożnik tego typu. 

Narożnik lewo i prawostronny czy uniwersalny – co ostatecznie wybrać?

Na pytanie, czy wybrać narożnik prawostronny, czy lewostronny, każdy z nas musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Wszystko zależy bowiem od naszego wnętrza. Nie da się zatem z góry określić, co sprawdzi się lepiej. Jeśli jest taka możliwość, warto postawić na rozwiązanie uniwersalne. Pamiętajmy jednak, że taki narożnik skonstruowany jest w nieco inny sposób, dlatego też nie każdy model może stać się wersją prawo i lewostronną jednocześnie.  

Artykuł został zaczerpnięty ze strony https://puszman.com/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *