Ponadczasowe stoły i krzesła drewniane
Bez kategorii

Stoły i krzesła drewniane – z jakiego drewna się je wykonuje?

Stoły i krzesła drewniane cechuje niezwykła elegancja, uniwersalność i ponadczasowość. Do ich wyrobu stosuje się różne rodzaje tego naturalnego surowca. Cechują się róznymi właściwościami. Rozważając dobór mebli do jadalni weź pod uwagę specyfikę poszczególnych rodzajów drewna. W artykule nieco ją przybliżamy, by ułatwić Ci podjęcie najlepszej decyzji.

Krzesła i stoły drewniane z dębu – zasłużona renoma

Kto nie słyszał powiedzenia ,,silny jak dąb”? Nie wzięło się znikąd. Istotnie, stoły drewniane rozkładane oraz krzesła wykonane z tego surowca są inwestycją na wiele lat. Dębina z racji swojej wytrzymałości jest wykorzystywana nawet w szkutnictwie! To o czymś świadczy – statek wykonany z nie do końca solidnych materiałów nie miałby przecież racji bytu.

Stoły i krzesła drewniane z tego drewna nie są małą inwestycją. To surowiec mocny, a więc i trudny w obróbce. Sama dębina nie jest tania – ba, to jeden z najcenniejszych przemysłowych materiałów. Niemniej takie krzesła drewniane będą służyć jeszcze naszym wnukom. Są niepodatne na ścieranie a ponadto nie imają się ich szkodniki.

Dąb sęczny – taki na którym odznaczają się słoje i sęki – wygląda surowo, wręcz drapieżnie. Taki materiał na meble drewniane do salonu z powodzeniem nada wnętrzu jadalni ,,tego czegoś”. Aby cieszył oko przez lata, należy odpowiednio zabezpieczyć stoły i krzesła drewniane dębowe, bo ten surowiec w całej swej solidności jest podatny na ciemnienie pod wpływem wilgoci.

Bukowe stoły i krzesła drewniane

Obok dębu, najsłynniejszym surowcem na stoły i krzesła drewniane jest buczyna. W przeciwieństwie do dębiny, to materiał podatny na obróbkę. Buk od wielu lat jest z powodzeniem wykorzystywany do produkcji mebli z drewna giętego. Jeżeli szukamy delikatnych stolików do salonu lub urządzamy niewielką jadalnię wymagającą nieprzytłaczających mebli, stoły i krzesła drewniane gięte, dostępne na https://meblepotocki.pl/pl/c/Krzesla/32, będą bardzo dobrym wyborem. Również będą służyły przez wiele lat – poza podatnością na kształtowanie bukowi nie można odmówić wytrzymałości.

Piękne, solidne krzesła i stoły drewniane? Postaw na jesion!

Jesion jest drewnem cenionym między innymi przy produkcji schodów, ale nie stronia od niego także rzemieślnicy tworzący meble. Stoły i krzesła drewniane z tego materiału swoja trwałością nie ustępują dębowym – nie brakuje głosów, że jesion bywa nawet wytrzymalszy. Im większe i szersze słoje widać na jesionowych meblach, tym większa ich trwałość. Równocześnie jesionowe meble nie są tak drogie jak stworzone z dębiny.

W kwestii podatności na obróbkę ten surowiec jest bliższy buczynie – także jesion z powodzeniem wykorzystuje się w tworzeniu subtelnych estetycznie mebli giętych. Stoły i krzesła drewniane z jesionowego drewna łączą na sobie wiele kolorów, co tworzy niebanalną estetykę nie do podrobienia.

Sosna – tani i dobry materiał na stoły i krzesła drewniane

Jeżeli zależy nam na meblach drewnianych, które nie zrujnują niezbyt imponującego budżetu. warto wziąć pod uwagę stoły i krzesła drewniane wykonane z sosny. W porównaniu z innymi wymienionymi gatunkami, sosnowe drewno jest dużo mniej wytrzymałe. Z powodzeniem jednak sprawdzi się do zwykłych domowych zastosowań – stoły i krzesła drewniane z sosny z pewnością się nie zawalą pod naszym ciężarem, a po prostu nie posłużą tak długo jak dębina czy jesion.

Krzesła i stoły drewniane z orzecha europejskiego

Teraz coś z drugiego końca, czyli stoły i krzesła drewniane z bardzo drogiego surowca. Orzech europejski cechuje się ciepłą barwą, zróżnicowaną kolorystyką i niezwykłymi walorami estetycznymi – to wręcz dzieło sztuki autorstwa Matki Natury.

Każdy kawałek drewna orzecha europejskiego jest naturalnie unikatowy, a poza tym trudno trafić na rynku na stoły i krzesła drewniane z tego surowca. Można więc powiedzieć, że orzech europejski to gwarancja podwójnie unikatowej jadalni!

Jakie stoły i krzesła drewniane do jadalni wybrać? Jeśli zależy nam na solidności i sprawdzonej klasyce, warto postawić na dąb. Gięte krzesła drewniane i estetycznie nieprzytłaczające stoły z powodzeniem wykorzystują buczynę oraz drewno jesionowe. Dla miłośników oryginalności nieliczących pieniędzy przeznaczony jest orzech. W mniejszej kwocie zamkniemy się kupując mniej wytrzymałe, ale również bardzo wdzięczne meble sosnowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *