Jak wybrać sofę z funkcją spania?
Bez kategorii

Jak wybrać sofę rozkładaną do salonu? Poradnik

Obecnie w niemalże każdym salonie goszczą stylowe i niezwykle nowoczesne sofy wypoczynkowe. Wielokrotnie takie meble pełnią dwie funkcje. W ciągu dnia stają się centrum rodzinnych spotkań, nocą natomiast przemieniają się w wygodne łóżko dwuosobowe. Kupując nowy model, warto zatem poświęcić nieco czasu na znalezienie idealnego wariantu. Czym więc powinny cechować się nowoczesne sofy dwuosobowe z funkcją spania? Jak wybrać sofę, która będzie nam służyła przez lata? Sprawdź i podejmij rozsądną decyzję!

Sofa z funkcją spania – rozmiar ma znaczenie

Chyba każdemu z nas marzą się nowoczesne małe sofy rozkładane, które będą praktyczne, a przy okazji nie zdominują całego pomieszczenia. Musimy jednak pamiętać, że decydując się na kanapę z funkcją spania, rozmiar będzie miał ogromne znaczenie. Najważniejsza będzie oczywiście wysuwana leżanka. Musimy postawić na model, którego wymiary będą dopasowane do naszych preferencji. Im oczywiście większa powierzchnia spania, tym w większości przypadków lepiej. Niekiedy jednak ograniczeniem może być chociażby metraż naszego pomieszczenia. W takiej sytuacji starajmy się znaleźć na sofę takie miejsce, by można było rozłożyć w nim leżankę o wymiarach przynajmniej 120×200.

Dlaczego akurat takich? Odpowiedź jest prosta. Specjaliści uważają bowiem, że komfortowy wypoczynek możemy zagwarantować sobie tylko wtedy, gdy na każdą śpiącą na kanapie osobę, będzie przypadała powierzchnia min. 60×200 cm. Jeśli zatem salon ma zamieniać się nocą w sypialnię, którą będziemy dzielić ze swoją drugą połówką, musimy postarać się o chociaż taką powierzchnię spania.

Idealna sofa do spania – sprężyny elementem obowiązkowym

Wybierając sofę z funkcją spania, musimy także zwrócić uwagę na jej wypełnienie. W przypadku wysuwanej leżanki naprawdę jest to element obowiązkowy. Jak wybrać sofę, by była naprawdę wygodna? Najlepiej oczywiście, by taka kanapa z funkcją spania była wypełniona odpowiednio profilowanymi sprężynami. Całość nie będzie się bowiem w żaden sposób odkształcać, a kręgosłup zyska prawidłowe podparcie. Takie elementy mogą być dodatkowo uzupełnione wysokoelastyczną pianką tapicerską. Nigdy nie decydujmy się jednak na wariant z tylko takim wypełnieniem. Niestety materiał ten nie będzie dobry do snu. Jest bowiem za miękki i zbyt podatny na zniszczenia oraz odkształcenia. 

Wielu producentów, takich jak Puszman Meble, na karcie produktowej informuje, że ich sofa do spania cechuje się np. sprężynami falistymi. Upewnijmy się jednak dokładnie, w których miejscach znajdują się te elementy. Może bowiem okazać się, że kanapa z funkcją spania, ma je jedynie w siedzisku. Wtedy, po rozłożeniu leżanki, jedna osoba będzie spała na sprężynach, a druga na piance lub innym materiale wypełnieniowym. Pamiętajmy zatem, że wysoki komfort zapewnimy sobie tylko wtedy, gdy cała powierzchnia spania będzie składała się z tych dwóch elementów połączonych w całość.

Materiał? To także jest ważne

Materiał obiciowy to element, który w głównym stopniu decyduje o tym, jak będzie prezentować się nasza sofa do spania. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku kanap rozkładanych, ma on także znaczenie praktyczne. Musimy bowiem sprawdzić, czym pokryte są części, które tworzą naszą leżankę. Oczywiście nasze ciało nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z taką tkaniną, jednak nawet najgrubsze prześcieradło nie zagwarantuje nam tego, że nie będziemy wyczuwać obicia. Postawmy zatem na miękkie i miłe w dotyku materiały. Jeśli to możliwe, wybierzmy wersję wodo– oraz plamoodporną. Będziemy mieć wtedy pewność, że naszej sofie nic nie zaszkodzi.

Jak wybrać sofę? Zwróć uwagę na kolor

Teraz przejdźmy do koloru naszej sofy z funkcją spania. Jak wybrać sofę, która będzie pasowała do naszego wnętrza? Czy kolor ma jakieś znaczenie?  Poniekąd tak. Nie od dziś wiadomo, że na jasnych tapicerkach widać niemalże każde zabrudzenie. Jeśli więc kanapa z funkcją spania będzie użytkowana wyjątkowo często, lepiej wybrać coś zdecydowanie ciemniejszego. Brąz, czerń czy granat są jak najbardziej wskazane. Na tych kolorach nie widać bowiem większości plam. Jedyne, co może być widoczne, to oczywiście wszelkiego rodzaju paproszki czy okruszki. Te usuniemy jednak z tapicerki zdecydowanie szybciej niż zabrudzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *