Gdzie ustawić narożnik w salonie?
Bez kategorii

Jak ustawić narożnik w salonie? Propozycje aranżacji małego i dużego salonu

Aranżacja pokoju dziennego nigdy nie należy do najłatwiejszych zadań. Musimy bowiem zadbać o wiele niezwykle ważnych elementów. Niewątpliwie należy do nich przede wszystkim odpowiednie ustawienie mebli w salonie. Tylko dzięki dobremu rozplanowaniu przestrzeni, jesteśmy w stanie cieszyć się wyjątkowym, ale także i funkcjonalnym wnętrzem. Gdzie zatem najlepiej umieścić narożnik w salonie? Czy są jakieś zasady aranżacyjne? Jakie rozwiązanie sprawdzi się lepiej w dużym, a jakie w małym wnętrzu? Sprawdź! 

Jak ustawić narożnik w salonie? Najciekawsze propozycje!

Obecnie w większości mieszkań możemy zobaczyć salon z narożnikiem. Taki zestaw wypoczynkowy jest bowiem niezwykle komfortowy. Wybierając odpowiedni model, możemy cieszyć się wspaniałym relaksem zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dość często zastanawiamy się jednak, w jakim miejscu najlepiej ustawić taki mebel. Aby podjąć najlepszą możliwą decyzję, warto dokładnie przyjrzeć się swojemu wnętrzu. Popatrzmy dokładnie, gdzie mamy dużą ilość przestrzeni. Zastanówmy się także, gdzie taki narożnik może nam przeszkadzać. Dzięki temu zrobimy małą wstępną selekcję, a podjęcie decyzji stanie się nieco łatwiejsze. Gdzie jednak możemy ustawić sofę narożną? Takich miejsc jest naprawdę dużo, dlatego przedstawimy sześć najpopularniejszych wyjść z takiej sytuacji. 

Pod jedną ze ścian

Gdzie najczęściej ustawia się narożnik w salonie? Aranżacje głównie bazują oczywiście na meblu ustawionym pod ścianą. Zyskujemy bowiem w ten sposób bardzo dużą ilość przestrzeni w całym pomieszczeniu. Warto zatem ustawić sofę narożną w taki sposób, by dłuższym bokiem przylegała do jednej ze ścian. Krótsza część może, ale nie musi przylegać do kolejnej. Wszystko zależy zatem od tego, który z tych wariantów podoba się nam bardziej lub lepiej pasuje do całego pomieszczenia. 

narożnik w salonie - aranżacje

Narożnik umieszczony pod ścianą to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zawsze. Źródło: https://puszman.com/stille-naroznik/

W pobliżu okna lub balkonu

Duża część z nas decyduje się również na umieszczenie narożnika tuż pod oknem, na takiej samej zasadzie, jak wzdłuż jednej ze ścian. Zyskujemy w ten sposób ciągły dostęp do sporej ilości naturalnego światła. Takie rozwiązanie będzie zatem idealne dla osób, które uwielbiają spędzać czas, czytając powieści czy chociażby rozwiązując krzyżówki. Umieszczenie narożnika pod oknem, ma jeszcze jedną dość ciekawą zaletę. Kolor tapicerki sofy narożnej będzie zmieniał się niemalże każdego dnia. Wszystko zależy od warunków panujących za oknem. 

Na samym środku pomieszczenia

Kolejne ciekawe rozwiązanie to narożnik na środku salonu. W ten sposób naturalnie podzielimy pomieszczenie na dwie części. Jedna z nich może służyć głównie do relaksu, druga natomiast pełnić funkcję jadalni. Jest więc to ciekawa opcja dla osób posiadających spore pomieszczenie. Chcąc jednak iść w tę stronę, musimy podjąć decyzję jeszcze przed zakupem sofy narożnej. Mebel stojący na środku mieszkania powinien bowiem cechować się tapicerowanymi plecami. Niestety nie zawsze tak jest, dlatego lepiej wcześniej się upewnić niż później żałować.

W miejscu łączenia dwóch osobnych kącików

Teraz nadszedł czas na to, by zastanowić się, jak ustawić narożnik w salonie z aneksem kuchennym. Oczywiście najprościej będzie, gdy umieścimy go w miejscu łączenia tych dwóch stref. Nieco zatrzemy w ten sposób ich granice oraz sprawimy, że całe mieszkanie stanie się wyjątkowo spójne. Musimy jednak wtedy pamiętać, by sofa narożna nie stała zbyt blisko płyty kuchennej. Dodatkowo warto zadbać o wysokiej jakości okap. Wszelkie kuchenne zapachy mogą bowiem “wchodzić” w tapicerkę naszego mebla. Taka samo będzie w przypadku ewentualnych zabrudzeń.  

We wnęce

Niektóre aranżacje salonu z narożnikiem są także wspaniałym rozwiązaniem na zagospodarowanie wnęki czy innej “ciężkiej” przestrzeni w danym pomieszczeniu. Jeśli nasze lokum nie jest prostokątne, warto rozważyć dobranie takiego rozmiaru mebla, by wypełnić właśnie ewentualną lukę. Zyskamy wtedy ciekawy i przytulny kącik wypoczynkowy, a przy okazji pozbędziemy się przestrzeni, która zawsze była naszą największą udręką. Warto zatem w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojemu wnętrzu, tak jak wspominaliśmy w początkowej części artykułu. 

narożnik w salonie - zasady aranżacyjne

Aranżując salon, starajmy się wykorzystać każdą “nierówność” swojego pomieszczenia. Źródło: https://puszman.com/emporio-lux-naroznik/

Przy… stole?

W niedużych wnętrzach niejednokrotnie mamy bardzo małe możliwości. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, trzeba nieco “kombinować”. Z pomocą może wtedy przyjść salon z narożnikiem i stołem ustawionymi blisko siebie. Wystarczy, że z wyżej wymienionych propozycji znajdziemy najlepsze miejsce na swoją sofę narożną, a następnie ustawimy przed nią stół rozkładany. Zyskujemy tym samym strefę relaksu oraz kącik jadalniany. Musimy jednak pamiętać, że jest to dość odważna propozycja, która nie zawsze sprawdzi się idealnie. Traktujmy ją zatem jako swego rodzaju ostateczność. 

Jak ustawić narożnik w małym salonie, by całe wnętrze było funkcjonalne?

Gdzie najlepiej umieścić narożnik w salonie? Inspiracje na małe wnętrza z takim meblem znajdziemy oczywiście w sieci. Nie warto ich jednak kopiować jeden do jednego. Każde pomieszczenie jest bowiem inne. Lepiej zatem próbować znaleźć idealne rozwiązanie na własną rękę. Podpowiemy jednak, że z wyżej wymienionych propozycji, najlepiej sprawdzi się narożnik umieszczony pod ścianą oraz pod oknem. Nie zajmie bowiem zbyt dużej ilości miejsca, które będziemy mogli zaaranżować w inny sposób. 

A co z dużym wnętrzem?

W przypadku dużego wnętrza możemy tak naprawdę puścić wodze fantazji. Takiej przestrzeni nie powinno bowiem zaszkodzić żadne nasze działanie. Wszystkie rozwiązania, które wpadną nam do głowy, raczej się sprawdzą. Podejdźmy zatem do aranżacji takiego salonu z nieco większym dystansem i swobodą. Pamiętajmy wyłącznie o tym, by lokum było funkcjonalne i nic nie zakłócało naszego wypoczynku. 

Artykuł został zaczerpnięty ze strony https://puszman.com/!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *