znaczenie kolorów we wnętrzu
Bez kategorii

Kolory i faktury we wnętrzach – czy mają jakiś wpływ na nasze samopoczucie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie ma otoczenie, w którym przebywamy na co dzień. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o znajomych, rodzinę czy matkę naturę. Równie wielkie znaczenie ma także mieszkanie oraz jego aranżacja. Poszczególne kolory oraz faktury we wnętrzach potrafią bowiem w znacznym stopniu oddziaływać na nastrój człowieka. Jakimi barwami warto się zatem otaczać? Jakie odcienie i tekstury będą najlepsze w przypadku mebli i szafy na zamówienie? Kraków, Warszawa, Poznań – czy w tych miastach znajdziemy wykonawców, którzy są w stanie spełnić wszelkie nasze oczekiwania odnośnie do kolorów elementów wyposażenia? Jeśli interesujesz się taką tematyką, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Kolory we wnętrzach – jak wpływają na nasz nastrój i dlaczego?

Nie da się ukryć, że aranżacja jakiejkolwiek przestrzeni powinna być dokładnie przemyślana i dopasowana do naszych potrzeb. Dzięki takiej personalizacji chociażby mieszkania, z pewnością będziemy czuć się we własnych czterech ścianach przytulnie i bezpiecznie. Aby tak się stało, warto jednak dokładnie przeanalizować kolorystykę oraz fakturę poszczególnych elementów wyposażenia. Obecnie mamy bardzo duże możliwości, dlatego też dobór odpowiednich barw nie będzie trudny, nawet w przypadku mebli takich jak szafy wnękowe. Kraków i każde inne większe miasto to miejsca, w których z pewnością znajdziemy specjalistów wykonujących elementy wyposażenia na zamówienie. Na jakie odcienie najlepiej jednak postawić i jak działają one na nasze samopoczucie?

Biały, czarny, szary

Zanim udamy się do sklepu czy wpiszemy w przeglądarkę “szafy wnękowe na wymiar Kraków”, aby znaleźć najlepsze dla siebie elementy wyposażenia, pokrótce omówimy wpływ popularnych we wnętrzach kolorów na nasz nastrój. Zaczynamy obowiązkowo od bieli. Barwa ta łagodzi emocje, koi zmęczone oczy oraz pomaga się nam zrelaksować. Dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń i odbija światło, dlatego czujemy się dzięki niej niezwykle komfortowo. W przypadku czerni należy natomiast bardzo uważać. Jej zbyt duża ilość może nas przytłaczać oraz sprawiać, że ciągle będziemy chodzić przygnębieni. Małe akcenty tego odcienia wprowadzą jednak do mieszkania krztę luksusu oraz elegancji. Szarość jest natomiast dla człowieka odcieniem neutralnym. Nie ma na nas prawie żadnego wpływu, jednak stanowi wspaniałą bazę dla innych barw. 

Niebieski, fioletowy, zielony

Wnętrze z dużą ilością koloru niebieskiego jest idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych. Odcień ten sprzyja wypoczynkowi oraz koi nerwy. Najlepiej bazować na tej barwie w sypialni oraz salonie, czyli w miejscach, które służą nam do regeneracji. Każdy, kto na co dzień musi wykazywać się kreatywnością, powinien natomiast zadbać o fioletowe elementy wyposażenia. Odcień ten rozwija bowiem intuicję oraz myślenie wielopłaszczyznowe. Zieleń we wnętrzu przywołuje harmonię oraz spokój. Jest zatem idealna np. dla dzieci z nadpobudliwością. 

Żółty, czerwony, pomarańczowy

Kolory takie jak żółty, czerwony oraz pomarańczowy pobudzają nasze uczucia i dodają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Należy jednak z nimi bardzo uważać. Nadmiar takich barw niestety nie sprzyja skupieniu oraz może rozpraszać naszą uwagę. Lepiej zatem wykorzystywać je jako akcenty, a nie bazę całego pomieszczenia. 

Brązy i kolory ziemi

Brązy oraz wszelkie kolory ziemi są uważane za bardzo ciepłe i bezpieczne. Kojarzą się nam z matką naturą, dlatego też wprowadzają człowieka w błogi nastrój oraz relaks. Niestety sprzyjają także tłamszeniu swoich emocji wewnątrz, a w zbyt dużej ilości mogą wręcz obniżać nasz nastrój. Po raz kolejny nie przesadzajmy zatem z takimi elementami wyposażenia. 

Interesujesz się znaczeniem barw i ich wpływem na nasze samopoczucie? Z pewnością zainteresuje cię również nasz artykuł https://www.mdsmeble.pl/2020/10/14/czy-mech-na-scianie-moze-uspokajac-relaksujace-barwy-w-twoim-domu/!

Faktury we wnętrzach – czy ma to jakieś znaczenie?

Na koniec zostały nam jeszcze faktury poszczególnych mebli czy dodatków. Tutaj o dziwo również możemy dostrzec pewne zależności między teksturami a naszym nastrojem. Wykończenie nie wpływa oczywiście na człowieka tak mocno jako barwy, jednak wciąż warto pamiętać, że nie powinno być ono przypadkowe. 

Gładkie wykończenie

Gładkie, pozbawione nierówności faktury mebli czy innych elementów wyposażenia wprowadzają oczywiście do wnętrza równowagę oraz spokój. Są zatem idealne dla osób poukładanych, w których życiu nie ma miejsca na przypadkowość oraz potknięcia. Ich nadmiar może jednak powodować irytację. 

Paski, przeszycia i nierówności

Paski, przeszycia, pikowania i inne nieregularne faktury to idealne rozwiązanie dla osób kreatywnych, które stronią od szablonowych rozwiązań. Pobudzają myślenie oraz sprawiają, że nasze otoczenie staje się po prostu ciekawsze. Po raz kolejny nie przesadzajmy jednak z ilością lub postawmy na wyłącznie jeden ich rodzaj. 

Wnętrze a nastrój – jak poczuć się wspaniale we własnych czterech ścianach?

Jak widać, nasze otoczenie ma bardzo duży wpływ na nastrój oraz ogólne samopoczucie. Zastanówmy się zatem, jakim typem osobowości jesteśmy, oraz postarajmy się dobrać do swojego charakteru zarówno barwy, jak i faktury. Dzięki temu w zaciszu własnych czterech kątów poczujemy się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *