rolety okienne
Bez kategorii

Kolor rolet a wystrój wnętrza. Jak dobrze je skomponować?

Przy urządzaniu wystroju wnętrza powinniśmy zadbać o każdy detal. Ogromne znaczenie ma kolor mebli oraz sposób pokrycia ścian, ale warto pamiętać również o innych elementach. Spory wpływ na aranżację pomieszczenia ma także barwa, jaką posiadają rolety okienne. Nie tylko decydują one bowiem o dopływie światła do wnętrza, ale, po zasunięciu, zajmują sporą powierzchnię. Jakie są więc najpopularniejsze sposoby na wkomponowanie ich do wnętrza?

Najpopularniejsze rodzaje rolet

Pierwszym wyborem, jakiego musimy dokonać przed ostateczną aranżacją pomieszczenia, jest zakup jednego z rodzajów rolet dostępnych na rynku. A oferta firm zajmujących się produkcją tych elementów jest naprawdę szeroka. Jedną z najpopularniejszych jest roleta dzień noc – czarna czy niebieska, dostępna praktycznie w każdym wymarzonym kolorze. Charakteryzuje się konstrukcją z ułożonych naprzemiennie pasów z zaciemnionej oraz przezroczystej tkaniny, dzięki czemu możemy płynnie regulować dopływ światła do pomieszczenia.

Wielu zwolenników mają również dekoracyjne rolety rzymskie, które nie tylko zaciemniają pomieszczenie, ale mogą dodać mu również kolorytu ciekawym wzorem. Jeszcze bardziej ozdobny charakter mają rolety austriackie, które mogą ułożyć się w fałdy imitujące zasłonę. Nieco mniej eleganckie, ale dobrze pasujące do nowoczesnych wnętrz są rolety plisowane. Wybierając rolety okienne, warto też zwrócić uwagę na rolety w kasecie, które niezwykle precyzyjnie przylegają do szyby.

Zestawienia rolet z wystrojem wnętrza

Kolor rolet można dopasować do aranżacji pomieszczenia co najmniej na kilka sposobów. Przedstawiamy trzy najpopularniejsze rozwiązania.

Jeden dominujący kolor

Intuicyjnym sposobem na dobre połączenie koloru wnętrza i osłon na okna będzie zakup rolet okiennych w kolorze, który dominuje w pomieszczeniu. W takiej sytuacji już na pierwszy rzut oka będziemy mieć wrażenie, że we wnętrzu nic nie zostało pozostawione przypadkowi, a kompozycja jest starannie dopracowana.

Stawiając na jeden dominujący kolor warto natomiast nieco poeksperymentować z odcieniami. W jasnych wnętrzach w modernistycznym stylu można postawić na następujący zestaw: roleta dzień noc – jasny szary kolor, meble – ciemniejsze odcienie szarości. Przy jednokolorowych połączeniach trzeba jednak uważać, by wnętrze nie stało się zbyt monotonne.

Sąsiadujące barwy

Bardziej zróżnicowane, ale bardzo harmonijne połączenie uzyskamy z kolei, kiedy postawimy na nieco podobne kolory. A dokładniej – sąsiadujące ze sobą na kole barw. Jeżeli więc w wystroju pomieszczenia przeważa kolor żółty, dobrym wyborem będą rolety okienne w różnych odcieniach pomarańczowego. Jeżeli postawiliśmy na czerwone, pastelowe ściany, bardzo dobrze będą wyglądać rolety jasnofioletowe. By jeszcze lepiej skomponować je z aranżacją wnętrza, ten sam kolor powinny mieć niektóre dodatki, na przykład poduszki czy serwetki.

Kontrast zawsze w cenie

Rolety okienne można dobrać także na zasadzie kontrastu z głównym nurtem aranżacji wnętrza. Kontrastowe połączenia to oryginalny sposób na wystrój pomieszczenia, który zawsze zwraca uwagę. W dodatku tego typu kompozycje właściwie nie wychodzą z mody. Największy kontrast można uzyskać, zestawiając barwy najciemniejsze z najjaśniejszymi. Ciekawym wyborem w bardzo jasnych wnętrzach będą zatem rolety czarne lub granatowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *