rodzaje mchu
Bez kategorii

Jakie rodzaje mchu mogą znaleźć się na Twojej ścianie?

Marzysz o efektownej dekoracji w swoim mieszkaniu, biurze lub firmie? Z pewnością rozważasz zatem pokrycie ścian mchem stabilizowanym. Ten materiał może sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, ale także udowodnić, że nadążasz za najnowszymi trendami. Podpowiadamy, na jakie rodzaje mchu możesz się zdecydować.

Zielone ściany – Kraków, Warszawa. Dlaczego warto?

Zielone ściany z mchu to rodzaj ozdoby, która zyskuje w Polsce coraz większe uznanie. Jej najważniejsza zaleta to nieszablonowy wygląd – takie wykończenie ściany imponuje o wiele bardziej niż pomalowanie jej farbą, oklejenie tapetą czy nawet pokrycie dekoracyjnym kamieniem. W dodatku ściana pokryta mchem stabilizowanym nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, jak choćby inna popularna metoda wprowadzenia zieleni do wnętrza, jaką jest ogród wertykalny.

Mchów nie trzeba podlewać ani przycinać, nie potrzebują także światła. Zielone ściany nie będą wymagać nawet odkurzania – mech stabilizowany ma bowiem właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciąga cząsteczek kurzu. Pokrycie tym materiałem sporych powierzchni pomoże także w wyciszeniu pomieszczenia.

Żyjesz w ciągłym stresie? Zadbaj o siebie i sprawdź nasz artykuł „Czy mech na ścianie może uspokajać? Relaksujące barwy w Twoim domu”

Rodzaje mchu używane we wnętrzach

Na jakie rodzaje mchu możemy się zatem zdecydować? Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest chrobotek reniferowy. Funkcjonuje on na rynku jako “mech stabilizowany”, mimo że tak naprawdę jest porostem. Potocznie bywa jednak nazywany mchem islandzkim. Ozdoby wykonane z tego surowca są miękkie i przyjemne w dotyku. Chrobotek, który zdobi nasze ściany, najczęściej pochodzi ze Skandynawii. Można go spotkać również w polskich lasach, tutaj jest jednak gatunkiem chronionym. W naturze ma kolor jasnoszary, ale profesjonalne firmy barwią go w różnych odcieniach zieleni. Na rynku znajdziemy panele z mniej lub bardziej gęstym chrobotkiem, a także tak zwany chrobotek trawiasty.

Mchy leśne

Alternatywą dla tego rozwiązania są mchy leśne. Najprostszą jego formą jest mech płaski, który jest dostarczany do Polski z krajów zachodniej i środkowej Europy. Ma lekko pierzastą strukturę, jego naturalna barwa to ciemna zieleń – to rozwiązanie dla wielbicieli klasycznych rozwiązań i minimalizmu.

Wśród mchów leśnych znajdziemy jednak również bardziej dekoracyjne formy. Jedna z nich to tak zwany mech poduszkowy. Jak sama nazwa wskazuje, przybiera strukturę zbitych, wypukłych poduszek różnej wielkości. Tworzy gąbczaste, miłe w dotyku powierzchnie. Na ścianie może się znaleźć również mech prowansalski. Panele z tego materiału również będą pokryte połączeniem swego rodzaju poduszek, tyle że w tym przypadku stworzą szczeciniastą powierzchnię w barwie głębokiej zieleni. Niezdecydowani mogą też… połączyć wszystkie wymienione rodzaje mchu. Z tego surowca można bowiem przygotować efektowne obrazy, które sprytnie połączą wizualne zalety chrobotka reniferowego i leśnych mchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *