styropian
Bez kategorii

Styropian fundamentowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

Ocieplenie fundamentów to jeden z najważniejszych elementów budowy domu. Zastosowanie złego izolatora będzie powodowało znaczne utraty ciepła, co przełoży się na zdecydowanie wyższe koszty eksploatacji i utrzymania nowego miejsca zamieszkania. Idealnym rozwiązaniem będzie postawienie na styropian fundamentowy. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Dlaczego ocieplać fundamenty?

Wiedza o tym, jak istotne jest utrzymanie odpowiedniego bilansu energetycznego budynku, powinna być przyswojona przez każdego, kto zamierza wybudować nowy dom. Ocieplenie fundamentu to rzecz, którą należy zrobić raz, a porządnie, ponieważ poprawki mogą być niemożliwe do wykonania lub bardzo drogie i czasochłonne. Tak jak zostało wspomniane – ocieplenie fundamentów pozwoli zapobiegać utracie ciepła do gruntu, jednak to nie jedyny problem. Innym może być pojawiająca się pleśń lub plamy wilgoci, które pojawią się, gdy wykorzystamy niskiej jakości izolator. Dlatego warto stawiać na sprawdzonych producentów, jak na przykład Genderka.

Jakie są rodzaje styropianu?

Wyróżnić możemy dwa główne typy spienionego polistyrenu: ekspandowany (EPS) oraz ekstrudowany (XPS). Ten drugi dopiero zdobywa popularność w ostatnich latach. Ma niską nasiąkliwość, większy stopień wytrzymałości i izolacyjności. Jest on jednak droższy od tradycyjnego styropianu ekspandowanego. Ten cenę zawdzięcza większej porowatości struktury, co minimalnie zwiększa nasiąkliwość styropianu. Możemy wyróżnić trzy grupy styropianu ekspandowanego.

Zwykły

Czyli najbardziej popularne białe płyty, które charakteryzuje różna gęstość, wytrzymałość i przewodność cieplna (współczynnik lambda).

Grafitowy

Płyty w kolorze szarym, srebrzystym, czarnym lub nakrapiane mają obniżony współczynnik lambda. Ich przeznaczenie to między innymi fundamenty, ale też mogą służyć do izolacji ścian oraz podłóg.

O obniżonej chłonności wody

Te z kolei posiadają kolor niebieski, stosuje się je także do izolacji fundamentów, ale także płaskich dachów czy podłóg. Ma również większą gęstość i wytrzymałość.

Czym powinien charakteryzować się styropian fundamentowy?

Bardzo istotną cechą jest wspomniany niski współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Współczynnik ten oznacza ilość energii cieplnej przepływającej przez materiał na wskutek różnicy temperatur. Kolejną ważną cechą jest ograniczone wchłanianie wody, które nie powinno ulegać zmianie nawet w czasie ciągłej eksploatacji. Ostatnia istotna funkcja to wytrzymałość na ściskanie.

Gdzie kupować materiały budowlane?

Bez większych problemów materiały takie jak styropian fundamentowy, cegły silikatowe, gładzie i inne rzeczy przydatne do budowy lub remontu znajdziemy w wielu składach budowlanych znajdujących się w Polsce. Warto również poszukać ofert w internecie, które z reguły są znacznie tańsze od tych w sklepach stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *