kurtka skórzana
Bez kategorii

Kurtka skórzana – czy można ją uszyć w domu?

Skórzana kurtka to jeden z najbardziej modnych elementów strojów zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być noszona i w luźnych stylizacjach, jak i tych trochę bardziej eleganckich. Czy można samemu uszyć kurtkę skórzaną w domu? Jeśli tak, to co będzie nam do tego potrzebne? Sprawdzamy i odpowiadamy na to pytanie!

Jakie mogą być rodzaje skóry?

Możemy wyróżnić dwa typy skór: skórę naturalną i sztuczną. Te pierwsze są pozyskiwane ze zwierząt, poddaje się je garbowaniu i specjalnemu wykończeniu, aby zachować ich estetyczny wygląd i zwiększyć trwałość. Z kolei sztuczna to na przykład ekoskóra, która w porównaniu do naturalnych jest bardziej sztywna i twarda. Skóra naturalna za to lepiej dopasowuje się do kształtu, w który chcemy ją uformować.

Maszyna do szycia skóry – jaka powinna być?

Oczywistym jest, że będzie ona bardziej zaawansowanym technicznie produktem niż jej siostry, które specjalizują się w szyciu najbardziej podstawowych i mało problematycznych materiałów. Niestety skóra do nich nie należy i stawia zdecydowanie większy opór podczas szycia, dlatego niezależnie od marki, czy to maszyna do szycia Husqvarna, Juki lub Brother, musi być ona przystosowana do zdecydowanie większych przeciążeń.

Maszyna z regulowanym dociskiem stopki

Ten rodzaj maszyn sprawdza się idealnie podczas pracy z niestandardowymi materiałami, zarówno twardymi, jak skóra, jak i miękkimi – na przykład z jedwabiem. Stopka pozwala na odpowiednie dociśnięcie tkaniny lub poluzowanie nacisku. Wyróżnić możemy regulację skokową oraz płynną. W przypadku skóry zbyt duży docisk transportera może doprowadzić do uszkodzenia struktury materiału albo uniemożliwić jego transport pod stopką.

Jakiego rodzaju stopkę użyć?

Warto mieć w swoim arsenale stopkę teflonową, której głównym przeznaczeniem jest właśnie szycie skóry. Przyda się ona także podczas pracy z materiałami, które nie przesuwają się płynnie pod innymi jej rodzajami.

Igły do szycia skóry

Tak jak specjalne muszą być maszyny, tak skorzystać należy także ze specjalnych igieł do szycia skóry. Oznaczone są one skrótem LL lub Leather, które przeznaczone są do szycia nimi na maszynach domowych. Maszyny stosowane w przemyśle posiadają inne oznaczenia, dlatego kupując igły wybierajmy zawsze te wspomniane wcześniej. Igła do szycia skóry jest grubsza, twardsza i bardziej wytrzymała, aby mogła łatwiej przebijać ten materiał.

Nici do szycia skóry

Powinny być zdecydowanie grubsze od tych zwykłych, które używane są na co dzień. Oprócz tego są gładkie i bardzo mocne. Nie będą się też plątać w supełki.

Czy można uszyć kurtkę skórzaną w domu?

Tak, jeśli posiadasz w domu niezbędne materiały. Musisz odpowiednio wyciąć odrysować krój, którego oczekujesz, a następnie dokładnie wyciąć materiał. Na zakończenie należy wszystkie części ze sobą zszyć i wszyć zamek błyskawiczny. Gdy użyjesz dobrej jakości sprzętu, szycie skóry będzie łatwe i przyjemne. Bądź uważny, bo jeśli w Twoim mieszkaniu stoi deska do prasowania do stacji parowej, to pamiętaj, żeby materiał prasować bez użycia pary. Skóra nie przepada za wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *