ściany
Bez kategorii

Najciekawsze pomysły na wykończenie ścian

Docieplanie budynków, remonty, wykończenia – zwykle wkładamy w nie wiele wysiłku i inwestujemy sporo funduszy. Wykończenie wnętrz, a zwłaszcza ścian, wymaga jednak również nieco kreatywności. Jeśli zastanawiasz się, jak nadać ścianom Twojego pokoju modny i ciekawy wygląd, dobrze trafiłeś. Podpowiadamy kilka rozwiązań, które pozwolą odmienić charakter pomieszczenia.

Farba

Najbardziej popularna metoda wykończenia ścian wcale nie musi oznaczać nudy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kolorów o fantazyjnych nazwach – od “Figlarnego różu” po “Słodką sól”. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest pomalowanie wszystkich ścian jednakową farbą, ale dlaczego nie pokusić się o inny układ? Równie dobrze można potraktować jedną ze ścian wyjątkowo. Zastosowanie koloru o nieco mniej intensywnej barwie albo kontrastującego z resztą ścian wprowadzi do wnętrza sporo ożywienia i przełamie monotonię.

Fototapeta

To szybki i oryginalny sposób dekoracji ścian. Pozwala wprowadzić do pomieszczenia dowolnie wybrany motyw. Dobrze dobrana fototapeta potrafi podkreślić wnętrze, a nawet optycznie powiększyć niezbyt duże pomieszczenie. Pomoże także wyeksponować meble, dla których stanowi tło. Główne rodzaje fototapet dostępnych na rynku to: drukowane na tkaninie poliestrowej lub papierze, winylowe oraz lateksowe. Przy wyborze warto kierować się nie tylko kolorystyką, ale i trwałością.

Drewniane lamperie

W Polsce niektórzy wciąż kojarzą je z tandetą z czasów PRL-u. Dziś drewniane lamperie wracają jednak do łask w formie okładzin. Zdobią wnętrze, a przy okazji pozwalają na ochronę powierzchni. W dodatku umożliwiają zmianę postrzegania pomieszczenia. Lamperia niższa niż połowa ściany pozwala optycznie podwyższyć sufit. Z kolei zastosowanie wyższej powinno uczynić wnętrze bardziej kameralnym.

Cegły

Są coraz popularniejszym elementem wykończenia wnętrz. Kiedy nie ma możliwości odsłonięcia cegieł, bo ściany wykonane są z innego materiału, można użyć ceglanych okładzin. Są stosowane w różnych wariantach i odcieniach, zwykle nakłada się je tylko na jedną ścianę w kuchni czy salonie. Cegłę łatwo połączyć z pozostałymi elementami wyposażenia, by uzyskać efekt harmonijnej całości.

Naklejki ścienne

Najszybszy sposób na urozmaicenie wystroju ścian, alternatywa dla fototapety. Naklejki są najczęściej wykonane z folii PCV i bardzo łatwo umieścić je na ścianie – czy to bezpośrednio na tynku, czy na powierzchni pokrytej wcześniej farbą. Sprawdzą się zwłaszcza w pokojach dziecięcych, producenci oferują szeroki wachlarz wzorów i motywów. Co ważne, po usunięciu naklejki nie powinny pozostawić na ścianie trudno usuwalnych śladów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *