nadproża
Bez kategorii

Jaką funkcję w budynku spełniają nadproża?

Nadproża pełnią w budynku istotną funkcję – pozwalają przenosić obciążenia konstrukcyjne nad otworem okiennym lub drzwiowym. Stosowane są nad wszystkimi otworami w murze, nieprzekraczającymi 250 cm. Jakie materiały najczęściej stosowane są obecnie do wykonywania nadproży?

Funkcja nadproży w budynku

Jak zostało wspomniane na wstępie, nadproża pełnią w budynku bardzo ważną rolę konstrukcyjną. Zadanie nadproży polega na skutecznym i bezpiecznym przenoszeniu obciążeń działających na otwór okienny lub drzwiowy. Zastosowanie nadproży pozwala na zapewnienie wysokiej wytrzymałości konstrukcji oraz niweluje negatywne skutki nierównomiernego obciążenia ściany (pęknięcia oraz zarysowania). Współcześnie do wykonywania nadproży stosowane są monolityczne belki żelbetowe, betonowe, drewniane, stalowe oraz kamienne. W zależności oraz rodzaju zastosowanego materiału, wytrzymałość nadproża oraz efektywność w przenoszeniu obciążeń jest inna. Jakie rozwiązania stosowane są obecnie w budownictwie najczęściej?

Nadproża Ytong

Nadproża marki Ytong produkowane są ze zbrojonego betonu komórkowego, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi oraz termoizolacyjnymi (co jest istotne z punktu widzenia tworzenia się mostków termicznych). Mogą być stosowane do otworów okiennych, drzwiowych oraz do ścianek działowych. Prostota montażu oraz niewielka waga produktu umożliwiają wbudowanie nadproża do konstrukcji budynku w krótkim czasie. Nadproże należy ustawić na murze, symetrycznie do przykrywanego otworu. Do montażu stosuje się cienkie spoiny oraz dedykowany klej Ytong, które zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przeciw mostkom termicznym oraz gwarantują wysoką termoizolacyjność. Co ważne, w zależności od grubości muru, nadproża układać należy pojedynczo, podwójnie, a nawet potrójnie.

Planujesz prace wykończeniowe? Sprawdź nasz artykuł „Duża meblościanka czy skromne szafki – co będzie lepsze do salonu?

Nadproża Silka

Produkty Silka tworzone są z połączenia piasku kwarcowego oraz wapna. Wysoka gęstość, uzyskiwana podczas produkcji, nadaje elementom silikatowym doskonałych właściwości wytrzymałościowych oraz dużej trwałości. Nadproża Silka charakteryzują się również dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, które sprawiają, że nie ma konieczności stosowania dodatkowej warstwy ocieplenia. Nadproża są bowiem narażone na powstawanie mostków termicznych, wpływających na zmniejszenie efektywności energetycznej budynku. Co więcej, nadproża silikatowe są mrozoodporne, co wpływa bezpośrednio na trwałość całej konstrukcji, oraz posiadają one odporność ogniową klasy A1, która gwarantuje całkowitą niepalność materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *