kurtyna powietrzna
Bez kategorii

Kurtyna powietrzna a oszczędność energii

Kiedyś kurtyny powietrzne instalowane były jedynie w wielkich magazynach i domach towarowych. Dziś stosuje się je praktycznie w każdym obiekcie użytku publicznego. Przydają się szczególnie tam, gdzie drzwi i bramy pozostają w ruchu lub są stale otwarte. Tworząc barierę powietrzną, zapobiegają powstawaniu przeciągów, czyli wymiany powietrza między pomieszczeniami, w których powstaje różnica ciśnień. Dzięki nim, jesteśmy w stanie ograniczyć “ucieczkę” ogrzanego lub schłodzonego powietrza na zewnątrz, co pozwala na oszczędność energii i pieniędzy.

Jak działają kurtyny powietrza?

Kurtyny powietrza wytwarzają niewidoczną barierę powietrzną pomiędzy pomieszczeniem, a jego a otoczeniem. Zatrzymują powietrze wewnątrz i zapobiegają napływowi gorącego lub mroźnego powietrza z zewnątrz. Każdy z nas, odwiedzając centrum handlowe, urząd, kino czy restaurację, przeszedł przez kurtynę powietrza. Są one dzisiaj stałym elementem instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej. Pozwalają bowiem ograniczyć praktycznie do zera straty ciepła potrzebnego do ogrzania zimnego powietrza napływającego do obiektu, a także moc potrzebną do obniżenia temperatury gorącego powietrza latem.

Potrzebujesz wysokiej jakości kurtyny powietrza? Zajrzyj na http://sklep.bhklim.com.pl!

Kurtyny powietrza a oszczędność energii

Pomimo zastosowania, bardzo dobrych jakościowo, materiałów izolacyjnych na ściany, a także okna i drzwi obiektu, w momencie każdorazowego otwarcia przejść komunikacyjnych, jak np. drzwi, ich izolacyjność spada praktycznie do zera. Powstają przeciągi, zmiany temperatur i spore straty energii. Aby zminimalizować te zjawiska, musimy odciąć od siebie obie strefy. W sytuacji gdy np. drzwi muszą być stale otwarte lub pozostają w ciągłym ruchu, najlepszym wyjściem jest instalacja wspomnianych wyżej kurtyn powietrza.

Rozwiązanie to może być szczególnie przydatne w miesiącach jesiennych i zimowych. Produkcja chłodu jest bowiem prawie trzykrotnie droższa niż wytworzenie ciepła. Mimo, iż sztuczne chłodzenie jest stosunkowo nowym zjawiskiem, klimatyzacja odpowiada za bardzo duży procent zużycia energii elektrycznej w wielu krajach, szczególnie egzotycznych i ciepłych przez cały rok. Przewidywany wzrost zużycia energii do chłodzenia obiektów w Europie, w ciągu najbliższych kilkunastu lat, wyniesie ponad 70 procent. Dla porównania, wzrost zużycia energii na ogrzewanie, wzrośnie tylko o około 30 procent.

Dzięki kurtynom powietrza jesteśmy w stanie zatrzymać uciekające z pomieszczeń schłodzone powietrze, mimo otwartych drzwi i ograniczyć utratę energii prawie do zera. Wszystko jednak zależy od odpowiedniego doboru urządzenia. Aby bariera była maksymalnie skuteczne, musimy wziąć pod uwagę uwarunkowania architektoniczne budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *