Bez kategorii

Krótka historia mebli Chesterfield

Meble Chesterfield, a w szczególności sofa tej marki, to ikona w świecie aranżacji wnętrz. Skórzane siedzisko z pikowanym oparciem oraz dużymi, charakterystycznie zakręconymi podłokietnikami, kojarzy się przede wszystkim z szykownymi salonami, a także eleganckimi gabinetami brytyjskimi. Skąd wzięła się nazwa, a także sam projekt tych kultowych mebli?

Historia mebli Chesterfield

Na temat powstania tych luksusowych mebli, krąży wiele różnych historii. Faktem jest, że w 1800 roku, Oxford English Dictionary uznało słowo “Chesterfield” za synonim skórzanej kanapy. Najbardziej popularną wersją jest ta, w której za pomysłodawcę tego konkretnego modelu, uważa się Philipa Dormer Stanhope’a. Był on czwartym hrabią rodu Chesterfield i żył w latach 1694 – 1773. Legenda głosi, że angielski arystokrata, zamówił u lokalnego rzemieślnika wygodną kanapę. Zlecenie zawierało jednak kilka założeń, jaka rzeczona sofa miała dokładnie być. Ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Aby można było na niej wygodnie usiąść i wstać bez wysiłku, a w pozycji siedzącej zachowywać wyprostowaną, lecz niewymuszoną postawę. Tkanina miała być wytrzymała i nie marszczyć się nieelegancko przy dotyku.

Tak właśnie doszło do powstania kanapy, której materiał, dzięki pikowaniu i guzikom, nie zwijał się, wysokość odpowiadała linii ramion, a specjalnie wyprofilowane podłokietniki, pozwalały na zachowanie odpowiedniej postawy, podczas siedzenia i wstawania. Philip, uważany był za członka elity społeczeństwa, który zna się na dobrym stylu i kreuje modne trendy. Łączy się z tym kolejna historia dotycząca mebli Chesterfield, a dokładniej fotela. Ponoć będąc na łożu śmierci, Stanhope mając gościa, rozkazał swojemu lokajowi – “Daj panu Dayrolls krzesło…” i nie kończąc zdania umarł. Zdezorientowany służący chcąc wykonać polecenie, podarował przybyszowi fotel, który wykonany był na wzór wspomnianej wyżej kanapy.

Niedługo potem, meble w tym samym stylu, opanowały wszystkie londyńskie kluby dla dżentelmenów. Z kolei rozrastające się Imperium Brytyjskie, podbijając kolejne lądy, zabierało ze sobą wszystkie sprzęty, które uznało za wartościowe. W ten właśnie sposób meble Chesterfield trafiły do Kanady, Indii czy Australii, a ostatecznie stały się ikoną stylu wnętrzarskiego na całym świecie. Na przełomie XIX i XX wieku, rozpoczęto również produkcję Chesterfieldów pokrytych materiałem, ponieważ do tamtej pory, wytwarzane były jedynie ze skóry.

Fotel i Sofa Chesterfield

Sprawdzą się we wnętrzu łączącym różne epoki, minimalistycznym, gdzie kanapa będzie grała główną rolę, jak i w urządzonym w starym, eleganckim stylu. Sofa w tym stylu, będzie równie dobrze wyglądać w loftowym wnętrzu, dzięki której zyska ono charakter i pazur. Do wyboru mamy mnóstwo modeli, od wysokich, po całkiem niskie, szerokie i wąskie. Meble różnią się także kolorami i materiałem obicia. Będą prezentowały się świetnie w salonie, gabinecie jak i pokoju gościnnym czy biurze. Łączą tradycyjny styl i najnowszą jakość wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *